Belçika, Ukrayna'ya F-16 gönderecek – Son Dakika Haberi

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Savunma Bakanı Ludivine Dedonder ile düzenlediği basın toplantısında, savaş uçaklarının maliyetinin dondurulmuş Rus varlıklarıyla ödeneceğini söyledi.

Belçika'da dondurulan çok sayıda Rus varlığının bulunduğunu hatırlatan De Croo, şöyle konuştu: “Biz onların vergilerini Ukraynalılara vererek kendilerini Ruslara karşı korumalarını sağlıyoruz. Yani uçakların parası Belçikalıların vergileriyle ödenmiyor. ” ” dedi.

F-16 savaş uçaklarının bu yılın sonlarında Ukrayna'ya gönderileceğini belirten De Croo, şunları söyledi: “Bu, Ukrayna'nın savunması açısından büyük bir adımdır. Ülkemiz zaten F-16 koalisyonunun bir üyesiydi ve uçakların onarımından sorumluydu. Teslim edilen uçaklar ve Ukraynalı pilotların eğitimi Ancak artık ülkemiz de “Ukrayna'ya fiilen uçak tedarik edecek sınırlı sayıda ülke arasına katılıyor” dedi.


Teslimat “en kısa sürede” gerçekleştirilecek

Toplantıda kaç savaş uçağının tedarik edileceği ve ne zaman teslim edileceğine ilişkin bilgi verilmese de Bakan Dedonder, teslimatların “en kısa sürede” yapılacağını kaydetti.

Uçağı yıl sonuna kadar teslim etmek için mümkün olan her şeyi yapacağız.” Dedonder, alınan kararın ülkenin güvenliğini riske atmadığını vurguladı.

Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, X hesabından yaptığı paylaşımda kararı duyurdu ve F-16'ların konuşlandırılmasına yönelik ek finansmanla Ukrayna'nın savunmasının güçlendirileceğini söyledi.

Lahbib, “Ukrayna'ya yardım etmek aynı zamanda kendimizi korumak anlamına da geliyor. Rusya'nın saldırganlığı aynı zamanda insani bir sorundur.” dedi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş