“Dijital İrade”: Ölümden Sonra Sosyal Medya Hesaplarına Ne Olacak, Veri Güvenliği Önlemlerini Nasıl Alabiliriz? – Son dakika bilim teknoloji haberleri

Dünya çapında milyarlarca insan sosyal medya platformlarını kullanıyor. Bu nedenle bir kullanıcının öldüğünde sosyal medya varlığına ne olacağı sorusu büyük önem taşıyor.

Bir aile üyesi kişinin öldüğünü ilgili platforma bildirene kadar sosyal medya hesapları canlı ve aktif kalıyor.

İngiltere’de yaşayan ve eşi Matthew’u kanserden kaybeden Hayley Smith, eşinin sosyal medya hesaplarını ne yapacağını bilmediğini söylüyor.

Kocasının hesabını bir anma sayfasına dönüştürmeye çalışan Hayley, “Matthew’un öldüğünü bilmeyenler doğum gününde Facebook duvarına tebrik mesajları yazmaya devam ediyor. Bu hoş değil” dedi.

Eşinin ölüm belgesini 20’den fazla kez Facebook’a yüklemeye çalışan ancak sonuç alamayan Hayley, “Facebook’la doğrudan iletişime geçip bu sorunu çözmeye çalışacak enerjim yok” diyor.

BBC
Hayley Smith, 28 yıllık kocası Matthew’u 2016 yılında kanserden kaybetti.

“Hafızalı Hesap” nedir?

Bazı sosyal medya platformları, kullanıcının ölümü halinde vefat eden kişinin hesabının kapatılması seçeneğini sunmaktadır.

Bazı platformlar da bazı alternatifler sunuyor.

Örneğin Instagram ve Facebook’un sahibi Meta, bir kullanıcının ölüm belgesini ibraz ettiğinde söz konusu kullanıcının hesabını kaldırıyor veya donduruyor.

“Hesap anma” adı verilen bu yöntemle merhumun yakınları sayfada anı ve fotoğraf paylaşabiliyor.

Getty Images
Hesap sahibinin ölümü durumunda farklı sosyal platformlar farklı seçenekler sunuyor ancak ortak öncelikleri kişinin mahremiyetini korumak.

Profilinde kullanıcının adının yanında “Anısına” ibaresi yer alıyor. Profil sahibi geçmişte resmi izin vermediği sürece hiç kimse bu hesabın içeriğini yönetemez veya bu profilin kaldırılmasını talep edemez.

Facebook’ta anıtlaştırılan hesaplar “Tanıyor Olabileceğiniz Kişiler” sekmesinde görünmüyor ve ölen kişinin arkadaş olduğu hesaplara doğum günü hatırlatıcıları gönderilmiyor.

Google, YouTube, Gmail ve Google Görseller’in sahibidir; Kullanıcılara, hesaplarının belirli bir süre boyunca etkin olmaması durumunda ne olacağına karar verme yeteneği verir.

Eski adıyla X olarak bilinen Twitter’da, ölen kullanıcının hesabının “anma” hesabı olarak kaydedilmesi mümkün değil. Tek seçenek hesabı kaldırmaktır.

BBC Dünya Servisi Teknoloji muhabiri Joe Tidy, giriş bilgilerinin paylaşılmadığını ve fotoğraf ve video gibi bazı verilerin yalnızca belirli istekler üzerine sunulduğunu söylüyor. Bu, bazı durumlarda mahkeme kararı gerektirir.

Dijital (elektronik) vasiyetname nasıl hazırlanır?

Daha önce Sırbistan İçişleri Bakanlığı’nın ileri teknolojiler biriminde çalışan siber suç uzmanı Sasa Zivanoviç, ölen kişilere ait verilerin, fotoğrafların ve diğer içeriklerin yanlış ellere geçebileceği konusunda uyarıyor. Suçlular belirli hesaplardan profil verilerini indirebilir veya hesabınızın tamamını ele geçirebilir.

Merhum adına açılan sahte hesaplarda, fotoğraf, veri ve videolar kullanılarak o kişinin ölümünden haberi olmayan bazı yakınlarına mesaj gönderiliyor. Bazı durumlarda sahte hesap açanlar akrabalarından para almaya çalışıyor.

İngiltere’de Dijital Miras Derneği’ni kuran James Morris, herkese verilerini yedeklemelerini tavsiye ediyor. Aslında Facebook’ta fotoğraf ve videolardan oluşan bir arşivin tamamını indirip bir aile üyesine iletmek mümkün.

Morris, bir gün ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrense ne yapacağını şöyle açıklıyor:

“Facebook hesabı olan ergenlik çağında bir çocuğum yoksa, önce fotoğraflarımı ve videolarımı indiriyorum, özel mesajlarımı siliyorum (çünkü çocuklarımın bu mesajları görmesini istemiyorum), sonra en sevdiğim fotoğrafları tek bir yerde topluyorum yerleştirin ve her biri için kısa bir makale veya hikaye yazın.”

BBC
James Norris dijital bir vasiyetname hazırlamanın önemini vurguluyor.

Norris, dijital mirası ve sosyal medya mirasını yazmanın kritik önem taşıdığını vurgulayarak, “Sosyal medya platformları sonuçta ticaridir ve bu platformların dijital mirasınızı koruma sorumluluğu yoktur.” Diyor.

Ölüm durumunda sundukları seçenekleri kamuoyuyla açıkça paylaşarak aile bireylerinin işini kolaylaştıran platformların önemine dikkat çeken Norris, şöyle devam ediyor: “Herkes bu yöntemlerden haberdar değil.”

“Dijital miras sosyal ağlarla sınırlı değil”

Ölümcül hastalıkları olan kişilere ve onların yakınlarına destek veren İngiltere merkezli yardım kuruluşu Marie Curie’den Sarah Stanley’e göre, insanlar sadece öldükten sonra sosyal medya hesaplarına ne olacağını değil, aynı zamanda tüm elektronik hesaplarına ne olacağını da düşünmeli. hesaplar. veri.

“Dijital ortamlardaki fotoğraf ve videolarımız pek çok anıyı da beraberinde getiriyor” diyen Stanley, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Günümüzde internet üzerinden bankacılık işlemleri de çok yaygın. Üstelik online oyunlar giderek daha popüler hale geliyor ve insanlar kendi avatarlarını yaratarak online bir yaşam alanı yaratmaya zaman ve enerji ayırıyorlar. Dolayısıyla dijital miras sadece sosyal ağlardan ibaret değil. “

Getty Images

Stanley, öldükten sonra sosyal medya hesaplarımıza ve diğer verilerimize ne olacağı konusunda kendimize şu soruları sormamız gerektiğini söylüyor:

“Sosyal hesaplarınızı bir yakınınızın yönetmesini mi istiyorsunuz, yoksa sadece bu hesap aracılığıyla mı hatırlanmak istiyorsunuz? Dijital fotoğraflarınızı dijital bir albümde çocuklarınıza bırakmayı mı, yoksa fotoğrafları bastırıp bir albümde bırakmayı mı tercih edersiniz? Eski dijital, düşünmemiz ve konuşmamız gereken bir şey.” Nesne.”

BBC
Hayley, Matthew’un Facebook profilini bir anma sayfasına dönüştürmeye çalışıyor.

Ancak Hayley ve Matthew için bu, konuşulması kolay bir konu değildi.

Kocasının son günlerinde ölümle ilgili konuşmaktan kaçındığını söyleyen Hayley, “Ayrıca Matthew’un hastalığı ilerledikçe kendisi de değildi. Sorularıma cevap verecek durumda değildi.”

Her ne kadar Matthew’un anısını Facebook profilinde canlı tutmak istese de Hayley şu anda bunu yapmak konusunda isteksiz:

“Ölüm belgesine bakmaya devam etmek çok acı verici bence, bu aşırı karmaşık bir süreç ve şirketlerin ölenlerin aileleri için süreci kolaylaştırmak için çabalaması gerekiyor.”

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş