İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes görüşmeleri ve rehine takası çıkmaza giriyor

Katar ve Mısırlı müzakereciler, Kahire’de Ramazan öncesinde başlayacak görüşmelerde 40 günlük ateşkes sağlanmasına aracılık etmeye çalışıyor.

REKLAM

İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes görüşmeleri ve rehine takası çıkmaza girdi.

Üst düzey Hamas yetkilisi Bassem Naim, kendi anlaşma taslağını sunduğunu ve İsrail’den bir yanıt beklediğini söyledi; “Top artık Amerikalıların sahasında” dedi.

Katar ve Mısırlı müzakereciler Ramazan’dan önce başlayacak 40 günlük ateşkese aracılık etmeye çalışıyor.

Kahire’deki görüşmelere katılmaya devam etme sözü veren Hamas, rehinelerin serbest bırakılması, İsrail güçlerinin Gazze’den ayrılması ve tüm Gazzelilerin kaçtıkları evlerine dönebilmesi için ateşkes sağlanması gerektiğini söyledi.

Hamas açıklamasında şunları söyledi: “Halkımıza yönelik saldırıyı kapsamlı bir şekilde durdurma esnekliğini gösteriyoruz, ancak işgal bu anlaşmada güvence altına alınan haklardan kaçmaya devam ediyor.”

Hamas, rehinelerin savaş bölgesinin dört bir yanına dağılmış olması nedeniyle ateşkes olmadan bunun mümkün olmayacağını söylüyor.

İsrail ise, rehinelerin Gazze’den çıkarılabilmesi ve daha fazla yardımın gelebilmesi için çatışmaya bir süre ara vermek istiyor ve Hamas “ortadan kaldırılana” kadar çatışmayı sona erdirmeyeceğini iddia ediyor.

ABD ve İngiltere iş başında

ABD Başkanı Joe Biden, Hamas’ı masadaki şartları kabul etmeye çağırdı ve İsrailli rehinelerin serbest bırakılması karşılığında ateşkes için “makul bir teklif” yapıldığını söyledi. Biden, “Şu anda her şey Hamas’ın elinde” dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, İsrail savaş kabinesi üyesi Benny Gantz ile İsrail’in Gazze’ye yardım sağlama görevi ve İngiltere’nin Refah’a askeri saldırı olasılığı konusundaki endişeleri hakkında konuştuğunu söyledi.

İsrail güçleri, Pazar günü Kahire’de müzakerelerin başlamasından bu yana Filistin bölgesini bombalamaya devam ediyor.

Gazze sağlık yetkilileri, İsrail saldırılarında öldüğü doğrulanan kişi sayısının 30 bin 700’ü aştığını bildirdi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber