Kanarya Adaları'nda binlerce kişi aşırı turizmi protesto etti

Protestoyu düzenleyenler, adaların çevresi, altyapısı ve gayrimenkulleri üzerindeki baskıyı hafifletmek için yerel yetkililerin ziyaretçi sayısını geçici olarak sınırlaması ve yabancıların mülk satın almasını engellemesi gerektiğini söylüyor.

REKLAM

İspanya'nın Kanarya Adaları'nın en büyüğü olan Tenerife'de protesto yapan binlerce kişi, konaklama maliyetlerini artıran kısa süreli tatil kiralamaları ve otel inşaatlarındaki patlamayı durdurmak için turist girişlerine geçici bir sınırlama getirilmesi çağrısında bulundu.

“İnsanlar burada yaşıyor” ve “Adamızın ölmesini istemiyoruz” yazılı pankartlar taşıyan protestocular, takımadaların gelirinin %35'ini oluşturan turizm sektöründe değişiklik yapılması gerektiğini söyledi.

Tenerife'nin başkenti Santa Cruz de Tenerife'de düzenlenen yürüyüş sırasında Reuters'a konuşan protestoculardan biri, “Bu, turistlere değil, bu topraklara fayda sağlamayan ve değiştirilmesi gereken bir turizm modeline karşı bir mesajdır” dedi.

Ada grubunun başka yerlerinde ve diğer İspanyol şehirlerinde daha küçük yürüyüşler düzenlendi. Yoğun yaz tatili sezonu öncesinde gösterilerin tamamı yirmiden fazla çevre örgütü tarafından düzenlendi.

Örgütler, adaların çevresi, altyapısı ve konut stoğu üzerindeki baskıyı hafifletmek için yerel yetkililerin ziyaretçi sayısını geçici olarak sınırlaması ve yabancıların mülk satın almasını engellemesi gerektiğini söylüyor.

Protesto liderlerinden Antonio Bullon, “Yetkililerin, kaynakları tüketen ve ekonomiyi daha istikrarsız hale getiren bu yozlaşmış ve yıkıcı modeli derhal durdurması gerekiyor. Kanarya Adaları ve halkının sabrının sınırları var” dedi.

Resmi verilere göre 2023 yılında 2,2 milyon nüfuslu takımadaları, bir önceki yıla göre yüzde 13 artışla 14 milyon civarında yabancı turist ziyaret etti.

Adalardaki yetkililer kazanın yerel halk üzerindeki etkisinden endişe duyuyor. Ada sakinlerinden gelen şikayetler üzerine, kısa süreli kiralamalara ilişkin kuralları sertleştiren bir yasa tasarısının bu yıl yasalaşması bekleniyor.

Kanarya Adaları Başkanı Fernando Clavijo Cuma günü yaptığı açıklamada, bölgenin İspanya'nın en çok turist çeken destinasyonlarından biri olmasından “gurur duyduğunu” ancak sektör büyümeye devam ettikçe daha fazla kontrole ihtiyaç duyulduğunu kabul etti.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş