OpenAI’ye dava açan Elon Musk, şirketin CEO’su Sam Altman’ı “ihanet”le suçladı

Elon Musk, 2015 yılında kurulmasına yardım ettiği yapay zeka şirketi OpenAI’ye dava açıyor ve şirketin CEO’su Sam Altman’ı kuruluş misyonuna “ihanet etmekle” suçluyor.

REKLAM

2018 yılında OpenAI’den ayrılan Elon Musk, geçtiğimiz Perşembe günü San Francisco mahkemesinde sunulan belgelerde şirketin kurulduğunda kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak tasarlandığını savundu.

Ancak son dönemde yönetim kurulunda yapılan değişikliklerle birlikte OpenAI’nin artık Microsoft’un bir yan kuruluşu haline geldiğini söyleyen Musk, bunun bir sözleşme ihlali olduğunu savundu.

Dava belgelerine göre Musk, kar amacı gütmeyen kuruluşun kurulması ve kilit personelin işe alınması için fon sağlayan “OpenAI’nin kuruluşunun arkasındaki itici güç” idi.

OpenAI, tüm zeka ölçütlerinde insan yeteneklerini aşacak, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak başladı.

OpenAI’nin amacı bu teknolojinin insanlık için güvenli olmasını sağlamaktı.

Musk’un davası, bu kuruluş ilkesinin “tersine çevrildiğini” iddia ediyor ve OpenAI’yi gizlice “insanlık için felaketle sonuçlanabilecek kâr odaklı bir geleceğe doğru” ilerlemekle suçluyor.

Musk defalarca Microsoft’u OpenAI’yi kontrol etmekle suçladı ve her iki şirket de suçlamaları reddetti.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki antitröst düzenleyicileri de iki şirket arasındaki ilişkileri araştırıyor.

Yapay zekanın etkisiyle dünyanın en büyük şirketi haline gelen Microsoft, Musk’un hukuki yoluna ilişkin henüz bir açıklama yayınlamadı.

OpenAI, mükemmel şiirler, makaleler ve hatta sınavlar üretebilen yapay zeka destekli bir mesajlaşma uygulaması olan ChatGPT’nin 2022 sonlarında piyasaya sürülmesiyle halkın hayal gücünü yakaladı.

OpenAI ayrıca yakın zamanda Sora adı verilen video oluşturma araçlarını da geliştirdi.

Ürünlerinin başarısı, yapay zekaya büyük yatırımların çekilmesine yardımcı oldu.

OpenAI’nin 2019’dan bu yana en büyük yatırımcılarından biri olan Microsoft, geçen yıl şirkete milyarlarca dolar daha aktardı.

Microsoft, OpenAI yönetim kurulunun geçen yıl Kasım ayında CEO Sam Altman’ı kovması ve onu aynı pozisyona yeniden atamasının ardından devreye girdi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - Son Mühür - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış