Uzman uyarıyor: İftarda tüketmeyin! Diş kaybına neden olur

Ramazan ayında yiyecek ve sıvı tüketilmemesine bağlı olarak tükürük akışının azalması nedeniyle oluşabilecek diş çürümelerine karşı uyarıda bulunan uzmanlar, sahurda yatmadan önce yiyecek artıklarının temizlenmesi için ağız hijyeninin çok önemli olduğunu vurguluyor. Sahur sonrası ağızda kalan yemek artıkları gün içinde bozulurken, iftarda tüketilen asitli gıdalar diş sağlığı açısından çok daha büyük tehlike oluşturuyor. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Batu Can Yaman, iftarda tüketilen asitli içeceklerle ilgili şunları söyledi: “Asitli gıdaları rahim ağzı ve dişlerin kök kısımlarında aşınmaya neden olabileceği için tüketmiyoruz.”

SAHURDAN SONRA GIDA ATIKLARI TEMİZLENMELİ

Prof., gece sahur yemeğinden sonra ağız ve diş temizliğinin yapılması gerektiğini söyledi. Dr. Yaman, “Elbette Ramazan hepimiz için özel bir ay. İnsanlar iki öğün yemek yiyor. Orucumuzu açıyoruz ve belli bir süre sonra sahurumuzu yiyoruz. Yemek yedikten sonra dişlerinizi fırçalamanız ve yüzeylerinde kalan yiyecek kalıntılarını temizlemeniz gerekir.

Bunu yapmazsak yemek yemediğimiz ve su içmediğimiz için ağızdaki tükürük akışı azalacağından ve tükürüğe bağlı tamponlama mekanizmaları çalışmayacağından çürük aktivasyonu oluşma ihtimali vardır. Bu nedenle en iyi ağız sağlığı, sahurdan sonra dişlerin fırçalanması ve diş aralarında kalan yemek artıklarının temizlenmesiyle sağlanır. Bu gün boyunca koruma sağlar. “Biz diş hekimleri, özellikle ilk öğünümüz olan iftardan sonra dişlerdeki yemek artıklarının temizlenmesini tavsiye ediyoruz” dedi.

ÇÜRÜKSÜZ DİŞ KAYBI NEDEN OLUR

AW172719_02

İftar sofralarında sıklıkla yer alan asitli içeceklerin, dişlerde çürüme olmadan hızlı diş kaybına neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Batu Can Yaman şu ifadeleri kullandı:

“Sahurda dişlere yapışabilecek şekerli yiyeceklerden uzak duruyoruz. Çünkü bunları bir şekilde fırçalayarak ağızdan uzaklaştırmayı başaramazsak, gün içinde oluşan tükürük akışındaki azalmaya bağlı olarak çürük aktivasyonlar görebiliriz. Bu da dişlerimizin sebepsiz yere çürümesine yol açacaktır. İlk defa iftar yiyorsunuz. Asitliği yüksek gıdaların ağız ortamına hemen girmemesini öneriyoruz. Özellikle gün içerisinde hiçbir şey yemediyseniz ilk kez yemek yemeye başlıyorsunuz. Bizim için iftarda doğrudan asitli gıdalar tüketmek çürüksüz diş kaybı anlamına gelir. Yani asitli gıdaları tüketmiyoruz çünkü bunlar dişlerin boyun ve kök kısımlarını aşındırabiliyor.”

(İHA)

Yerel seçimler 2024
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
DEM İMM partisinin cumhurbaşkanı adayı Meral Danış Beştaş İstanbul'da oy kullanamayacakDEM İMM partisinin cumhurbaşkanı adayı Meral Danış Beştaş İstanbul’da oy kullanamayacak
“Fiyat oldukça yüksek” Yağmurdan sonra bol oldu!
21 ilde DEAŞ operasyonu!  51 kişi yakalandı21 ilde DEAŞ operasyonu! 51 kişi yakalandı

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş