Çin: Gazze’deki savaşın durdurulamaması insanlık ayıbıdır

Çin, Gazze’de devam eden savaşı “medeniyet için bir utanç” olarak nitelendirdi ve derhal ateşkes çağrısında bulundu.

REKLAM

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, “Bugün, 21. yüzyılda, bu insani felaketin durdurulamaması insanlık için bir trajedi ve medeniyet için bir utançtır.” dedi.

Wang, “Uluslararası toplum acilen harekete geçmeli, derhal ateşkese ve düşmanlıkların durdurulmasına öncelik vermeli ve insani yardım sağlanmasını acil bir ahlaki sorumluluk olarak görmelidir.” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, Hamas’a Ramazan başlamadan önce İsrail ile ateşkes planı üzerinde anlaşmaya varma çağrısında bulundu.

Ancak Mısır’da devam eden müzakereler şu anda durmuş durumda. Birleşmiş Milletler, çatışmanın ortasında kalan Filistinliler için kıtlığın kapımızda olduğu konusunda uyarıyor.

Tarihsel olarak Filistin davasına sempati duyan Çin, Hamas militanlarının 7 Ekim’de İsrail’e saldırmasıyla savaşın başlangıcından bu yana ateşkes çağrısında bulundu.

Savaş, Gazze’nin büyük bir kısmını yıkılmış binalar ve molozlarla dolu çorak bir araziye dönüştürdü ve 2,4 milyon insan için insani bir felakete yol açtı.

Gazze’de Sağlık Bakanlığı, en az yarısı çocuk olan 20 kişinin yetersiz beslenme ve susuzluktan öldüğünü duyurdu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber