IŞİD, Şampiyonlar Ligi çeyrek finali için atak çağrısında bulundu

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

IŞİD örgütü, büyük futbol stadyumlarının bir listesinin yanı sıra “Hepsini öldürün” yazan bir görsel yayınladı.

REKLAM

Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD), UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek final maçları öncesinde büyük stadyumlara saldırı çağrısında bulundu.

Fiili medya kuruluşu Al-Azaim Vakfı aracılığıyla yayınlanan bir gönderide örgüt, Londra’daki Emirates Stadyumu’nu, Paris’teki Parc de Prince’i ve Madrid’deki Santiago Bernabéu ve Metropolitano arenalarını hedef olarak sıraladı. Fotoğrafta “Hepsini Öldürün” ibaresi ve siyah giyimli, ateşli silah tutan bir adam yer alıyor.

Her ne kadar spor etkinlikleri ve mekanları daha önce IŞİD, destekçileri ve diğer aşırı örgütler tarafından hedef alınsa da, grubun saldırılarını önceden tahmin etmesiyle tanınmıyor, bunun yerine büyük halka açık mekanlara ve etkinliklere sürpriz saldırılar yapmayı tercih ediyor.

PSG stadında güvenlik önlemleri artırıldı

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, IŞİD tehdidinin ardından Paris Saint-Germain ile Barselona arasında oynanacak Şampiyonlar Ligi maçında güvenliğin “önemli ölçüde güçlendirileceğini” söyledi.

Darmanin, grubun yalnızca PSG’nin Parc des Princes’te Barcelona’ya karşı oynayacağı ilk maçı değil, aynı zamanda Salı ve Çarşamba günkü tüm çeyrek final maçlarını da tehdit ettiğini söyledi.

Darmanin gazetecilere verdiği demeçte, “Bu sabah çok erken konuştuğum polis, güvenlik önlemlerini önemli ölçüde güçlendirdi” dedi. Dedi.

IŞİD, bireysel destekçiler veya küçük gruplar tarafından gerçekleştirilen saldırıların sorumluluğunu zaten üstlendi.

Bu faillerin bir kısmı örgütle yakın temas içinde olsa ve hatta örgütün Irak ve Suriye’deki operasyonlarına katılmış olsa da, çoğunun uzaktan radikalleşmiş olması ya da sadece örgütün propagandasından ilham almış olması daha muhtemel.

Moskova yakınlarındaki Crocus konser salonuna düzenlenen ve 144 kişinin hayatını kaybettiği son saldırıyı, örgütün Orta Asya’daki kolu olan IŞİD-Horasan üstlendi. Bu saldırı IŞİD tarihindeki en yüksek can kaybının yaşandığı saldırılardan biriydi.

Ancak Rus hükümeti, saldırı konusunda önceden uyarıldığı yönündeki iddialardan uzaklaşmak için suçu Ukrayna, ABD ve Birleşik Krallık’a yüklemeye çalıştı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Popüler Firmalar
Güncel Haberler
Sponspor Bağlantılar: ilkses gazetesi - ilkhaber gazetesi - Bursa Hayat - Yeni Bakış Antalya Haber
marsbahis giriş